Блог

Почетна » Блог » ТУБЕРОЗА – ЦВЕТ КОЈ МАЃЕПСУВА: ШЕСТ ПРЕДЛОГ ПАРФЕМИ КОИ ЈА СОДРЖАТ ОВАА НОТА

ТУБЕРОЗА – ЦВЕТ КОЈ МАЃЕПСУВА: ШЕСТ ПРЕДЛОГ ПАРФЕМИ КОИ ЈА СОДРЖАТ ОВАА НОТА

Една од најчестите цветни ноти кои можете да ги најдете во парфемите кои се опишани дека мирисаат на бело цвеќе е токму туберозата. Таа, заедно со јасмин, нероли и гарденија, го креираат токму тој профил на мириси. Често во овие композиции ќе сретнете и цвет од портокал, фрезија и магнолија, како и момина солза. Нејзиното оригинално потекло е од Мексико, каде расте како украсно растение.

Има различни видови, но оној кој се користи во парфемската индустрија е Agave amica, или претходно познат како Polianthes tuberosa. Поради тоа некаде можете да ја сретнете и со името полиантес, но во парфемскиот свет, сепак најчесто се користи терминот тубероза.

Мирисот е опојно цветен, заводлив, може да биде гурмански сладок, провокативен, па дури и малку безобразен. Најчесто, парфемите го содржат зборот „тубероза“ во самото име, но има и вистински дијаманти кои толку добро ја носат во себе, што можеме да станеме зависни од нив.

На пример, некои од нив се:

1. GIVENCHY L’Interdit EDT

Првиот L’Interdit бил направен за Одри Хепберн и бил заштитен како лично нејзин. Подоцна бил преработен за комерцијална продажба, но она што ние денеска го подразбираме како L’Interdit е верзијата од 2018, која е достапна во парфимериите. Во самото отворање има круша и бергамот, основата е од ванила, пачули и ветивер, а во срцето на парфемот е туберозата, заедно со цвет од портокал и јасмин како придружни ноти. Оваа нота ја има во сите модерни верзии на парфемот, вклучувајќи ги и L’Interdit Eau de Toilette, L’Interdit Eau de Parfum Intense и најновиот L’Interdit Eau de Parfum Rouge.

2. BVLGARI Splendida Tubereuse Mystique EDP

Парфемот и во своето име ја носи туберозата, која е комбинирана со абсолут од ванила и со црна рибизла. Токму во овој парфем може да се види дека покрај тоа што се работи за бел цвет, тој може да има и доста мрачен и мистичен карактер. Многумина за овој парфем велат дека ги потсетува на гума за џвакање, што е уште еден доказ дека туберозата може да има сладок и гурмански аспект кога е правилно избалансирана во композицијата.

3. NASOMATTO Narcotic V

Доминантната тубероза тука лежи врз основа од крин, јасмин и зачини. Се работи за многу женствена и едноставна креација, која треба да потсети на сексуалност и заводливост, женска енергија која не остава никого рамнодушен. Вистински избор ако сакате да ја почувствувате заводничката моќ на ова цвеќе.

4. GUCCI Bloom EDP

Во оваа композиција, туберозата ја покажува и својата зелена мирисна страна. Кога ќе го помирисате, чувствувате како да сте влегле во огромна цветна градина, каде туберозата и јасминот се натпреваруваат кој ќе биде подоминантен. Едноставниот дизајн на шишенцето застанува против сите оние нападни и декоративни парфеми, бидејќи целта е една – да се создаде мирис кој е чист, кој ја придружува жената која го носи и кој ѝ пружа неверојатно уживање за сетилата.

5. ARMANI My Way EDP

Уште едно неодамнешно мирисно остварување, кое веќе има своја публика и љубители. Туберозата е скриена во средните ноти, заедно со индискиот јасмин. Во самото отворање ќе почувствувате цитрусни ноти, а основата на парфемот се состои од ванила, мошус и дрвенести ноти. Сосема очекувано, туберозата е онаа која е носител на целата композиција.

6. DIOR J’adore EDP

Во овој парфем има многу ноти. Отворањето е овошно и содржи праска, диња и круша, а во основата има мошус, капина, ванила и дрвенести ноти. За разлика од претходните примери, во срцето на парфемот доминира јасминот, но ниеден вистински парфем кој е посветен на белото цвеќе, не може да помине без тубероза. Таа јасно се истакнува, но не се наметнува, оставајќи простор на другите ноти да ја надополнат.

Препорачани производи

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

БЕСПЛАТНА ИСПОРАКА

За нарачки над 2000 денари, испораката ја плаќаме ние.

СИГУРНО ПЛАЌАЊЕ

Изберете сигурно плаќање со картичка, во готово при достава или на рати.

ОРИГИНАЛНИ ПРОИЗВОДИ

Продаваме исклучиво оригинални производи. ГАРАНТИРАНО!

ПОДАРОК

Можеме да го испорачаме вашиот парфем спакуван како подарок.

БРЗА ИСПОРАКА

Вашата пратка ќе биде процесирана најдоцна следниот работен ден.
Оваа страна користи cookies за да овозможи комплетна фунционалност. За повеќе информации кој тип на податоци се опфатени во cookies, посетете ја страната за Политика на приватност.
Внесете дел од називот на производот што го барате.

Женски парфеми

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor

Машки парфеми

Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor